RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SOSIAL ALAM SEKITAR PENDIDIKAN KHAS
Kelas : 4 WAJA
Mata pelajaran : Pendidikan Khas (Sosial Alam Sekitar)
Tarikh : 9 Mei 2011
Hari : Isnin
Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit)
Bil. Murid : 6 Orang
Tema : Benda-benda hidup
Tajuk : Haiwan
Fokus : Membaca
Hasil pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :-
1. Menamakan haiwan yang terdapat di dalam kad gambar.
2. Meniru bunyi haiwan yang disebut oleh guru.
3. Mengeja sekurang-kurang 2 daripada 5 haiwan yang dipelajari.
4. Menampalkan kertas warna pada gambar haiwan.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid pernah melihat dan didedahkan dengan haiwan-haiwan yang dinyatakan oleh guru di persekitaran mereka.
2. Murid pernah mendengar bunyi haiwan.
3. Murid pernah dibawa melawat ke Zoo Negara
Penyerapan mata pelajaran :
- Pendidikan seni
- Bahasa Melayu
- Muzik
Pengabungjalinan kemahiran : mengeja, koordinasi dan mengecam.
Penyerapan nilai : Yakin pada diri sendiri, berani, bersungguh-sungguh ikuti
P&P, bekerjasama, berdisiplin, gembira.
KBKK : Mengecam dan memadankan.
BBM / Resos : Kad gambar, kad perkataan , kertas warna, gam, lembaran
kerja, komputer riba.
Terapi : Muzik, Pertuturan dan motor halus.
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH | ISI KANDUNGAN | AKTIVITI P&P | CATATAN |
Set Induksi (± 5minit) | Nyanyian Tajuk : “Nama-nama Binatang” Cock ayam jantan, Kok..kok... Hen ayam betina, Tok.....tok..... Dog untuk anjing, Kung....kung... Cat untuk kucing, Meow...meow.... Fish untuk ikan, Blurp....blurp... Bird untuk burung, Cip.......cip.... Sama-samalah – 2X Kita puji tuhan, Tuhan Maha Hebat – 2X | 1.Guru menampalkan lirik lagu di papan tulis.
2.Murid diperdengarkan lagu dengan menggunakan laptop.
3.Murid diminta menyanyi dengan iringan muzik.
4.Guru bersoal jawab mengenai haiwan-haiwan yang terdapat di dalam lagu tersebut. - Apakah binatang yang terdapat di dalam video tersebut? | Teknik : Ø Nyanyian
Terapi : Ø Muzik
BBM : Ø Carta lagu, Ø klip video.
Nilai : Ø Gembira Ø Yakin pada diri sendiri |
Langkah 1 (±10 Minit ) | Kad gambar Haiwan.
|
Lembu |
|
Ayam |
|
Katak |
|
Kucing |
|
Ikan |
| 1.Bersoal-jawab tentang haiwan kesukaan mereka.
2.Guru mempamerkan kad gambar haiwan dan bersoal jawab mengenai haiwan tersebut.
2. Murid diminta meneka nama haiwan berdasarkan gambar yang terdapat pada kad gambar secara satu persatu.
| Teknik : soal jawab, penyebutan
Terapi : Pertuturan
Nilai : 9 Berani mencuba. 9 Bersungguh-sungguh mengikuti sesi P&P.
BBM : 1. Kad gambar |
Langkah 2 (± 10 minit) | Meniru pergerakan dan bunyi haiwan.
|
Lembu - moo..moo |
|
Ayam - kok..kok |
|
Katak - kuang..kuang |
|
Kucing - meow..meow |
|
Ikan - blurp..blurp |
| 1.Guru menayangkan klip video mengenai haiwan (lembu, ayam, arnab dan katak)
2.Guru menerangkan cara haiwan-haiwan tersebut bergerak .
3.Murid diminta menggayakan pergerakan haiwan tersebut.
4.Murid diperdengarkan dengan rakaman bunyi haiwan daripada laptop.
5.Murid diminta meniru bunyi haiwan tersebut.
6.Murid diminta memilih sekeping kad gambar yang diterbalikkan.
7.Murid perlu menamakan haiwan tersebut, kemudian melakonkan pergerakan dan bunyi haiwan tersebut.
8.Guru memberikan ganjaran kepada murid yang dapat melakukan aktiviti.
| Teknik : Pergerakan danpertuturan.
Nilai : 9 Bekerjasama 9 Berani mencuba 9 Mengikuti pelajaran dengan bersungguh-sungguh.
BBM : 9 Kad gambar 9 Laptop (pergerakan dan bunyi haiwan)
Terapi : 9 Pertuturan
|
Langkah 3 (± 10 Minit )
| Mengeja perkataan Ø Lembu Ø Ayam Ø Katak Ø Kucing Ø ikan
| 1.Guru mempamerkan kad perkataan yang berwarna kepada murid-murid.
2.Murid dibimbing untuk mengeja perkataan yang dipamerkan.
3.Murid mengeja perkataan secara : Ø kelas Ø individu
4.Murid diminta membunyikan bunyi haiwan yang telah dieja. | Teknik :
Ø Mengeja perkataan
Terapi :
Ø pertuturan
Nilai :
Ø Sentiasa menumpukan perhatian pembelajaran
Ø berdisiplin
BBM :
Ø kad perkataan |
Langkah 4 (± 10 Minit ) | Menampal kertas warna pada gambar.
| 1. Murid diberikan lembaran kerja yang mengandungi gambar haiwan.
2. Murid diminta menampalkan kertas warna yang telah siap digunting pada gambar.
3. Hasil kerja yang telah disiap dipemerkan dihadapan kelas.
4. Murid diminta menamakan haiwan tersebut dan membunyikan bunyi haiwan tersebut. |
Teknik :
Ø menampal Terapi : · motor halus · koordinasi mata
Nilai :
Ø Tekun
Ø Menumpukan perhatian pada kerja yang diberikan.
BBM : 1. lembaran kerja 2. kertas warna 3. Gam
|
Langkah 5 (± 10 Minit ) | Lembaran kerja. Memadankan gambar dengan perkataan.
|
| Ayam |
|
| Kucing |
|
| Katak |
|
| Ikan |
|
| Lembu |
| 1. Murid diberikan lembaran kerja.
2. Guru menerangkan tugasan yang perlu dibuat.
3. Murid diminta menggunakan pensel warna semasa membuat tugasan.
4. Murid yang dapat menjawab semua betul akan diberi ganjaran (gula-gula) | Teknik : menampal
Terapi : 9 Motor halus 9 Koordinasi mata dan tangan.
BBM : 9 Lembaran kerja 9 Gula-gula
Nilai : Ø Berhati-hati Ø Menumpukan perhatian kepada kerja yang dilakukan. |
Penutup (±5 Minit ) | Nyanyian Tajuk : “Nama-nama Binatang” Cock ayam jantan, Kok..kok... Hen ayam betina, Tok.....tok..... Dog untuk anjing, Kung....kung... Cat untuk kucing, Meow...meow.... Fish untuk ikan, Blurp....blurp... Bird untuk burung, Cip.......cip.... Sama-samalah – 2X Kita puji tuhan, Tuhan Maha Hebat – 2X | 1.Murid-murid ditayangkan dengan video nyanyian berkenaan dengan haiwan .
2.Murid diminta menyanyi bersama iringan video.
3.Murid diminta diminta untuk menyebut semula apakah haiwan yang terdapat di dalam video tersebut.
| Teknik : lihat & ingat, Terapi : · Pertuturan · penglihatan
Nilai: yakin ketika melakukan sesuatu
Resos: 1. Komputer riba |
Ulasan guru : ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
No comments:
Post a Comment